Site Rengi

Yeni Döngü

Yerli Otomobil Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yerli Otomobil Hakkında Bilinmesi Gerekenler
YENİ DÖNGÜ

TOGG olarak bilinen Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu yerli elektrikli otomobil tanıtımı yapıldı.Üretim hizmetlerinin ise Bursa Gemlik’te yapılacağı bildirildi.Yerli otomobil ülkemizde 60 yıllık bir rüyanın gerçekleşmesi olarak tanımlanabilir. Yerli otomobilin İtalya’da Pininfarina şirketine hazırlatılmış olan örnek ile SUV ve Sedan modellerinin Gebze’de TOGG merkezinde törenle tanıtımı sağlanmıştır. Fabrika yapımının ise 2020 yılında bitmesi ve daha sonra ise otomobilin üretime başlaması planlar arasındadır.

Yerli otomobil ilk serisi ise 2022 yılında tamamlanacağı bilinen durumlar arasındadır.  Yerli otomobilin birçok özelliği vardır. Öncelikle elektrikli motor ile çalışan bir sistem ile tasarlanmıştır. Bu nedenle sessiz bir çalışma performansı gösterir. Emisyon salmayarak kullanım kolaylığı sağlayacaktır.  Akıllı otomobil özelliklerini taşıyacak olan bir otomobildir. Devamlı internete bağlantısı olacak ve kokpitte iki ucun arasında LED ekran olacaktır.

Kapı içinde hoparlörler ile müzik sistemleri geliştirildiği belirtilen durumlar arasındadır. Yerli otomobil, akıllı evi olan kişiler yerli otomobili aldıklarında daha kolay arabayı anlayabilecekler. Arabanın merkeze devamlı bağlı olarak, güncelleme işlemleri uzaktan 4G ya da 5G bağlantıları da bulunacaktır. Bu bağlantı ile arıza durumlarında servis çağırabilme durumu da kolay bir şekilde gerçekleştirilir. Birçok kolaylığı ve yeniliği bu otomobil ile yakalayabilmek mümkün olacak.

Yerli Otomobil Teknik Özellikleri

Yerli otomobilin çeşitli özellikleri bulunuyor. Öncelikle, çift motorlu bir araçtır ve motor gücü ise 150 kW olarak belirtilebilir. Şarj ile çalışan ve akıllı otomobilin şarj bitmeye yakın uyarı verecek olan motoru hızlı şarj ile yarım saat gibi kısa bir süre ile doldurabileceksiniz.  Yaklaşık olarak %80 oranında yarım saatlik bir süreçte dolacaktır. Evlerde, ofislerde, yol üstünde ya da istasyonlarda şarj edilebilecektir.

Tanıtımda ise ülkemizde şarj altyapısının 2022 yılında hazır olacağı bilinen durumlar arasındadır. Yerli otomobil teknik özellikleri, bununla da sınırlı kalmıyor. Otomatik sürüş teknolojisi ile birlikte çalışacak ve kendi kendine dur kalk yapabilecek bir özelliği bulunuyor. Böylece trafik sıkıştığı zamanlarda arabayı süren kişinin direksiyon ile kontrol altına alması gerekmeyecektir.

Geri kazanımlı olan frenleme sistemi de bir farklı teknik özelliktir. Toplam da 7+2 hava yastığı bulunacak aracın tabana yerleştirilen bataryaları ise yüzde 100 yerli üretim. Yerli otomobil teknik özellikleri, otomobilin bagaj hacmi ise 500 lt geçmemesi hedeflenen durumlar arasındadır.

Yerli Otomobil Tasarımı

Tasarım ile alakalı olarak ünlü italyan şirketinden yardım alınmıştır. Pininfarina tasarımı yapılırken, yardımcı olmuştur. Bu şirket özellikle, BMW, Ferrari ve bu gibi efsane olan markalarında modellerini tasarlamaktadır. Yerli otomobil tasarımı hakkında da yardımcı olmuştur. Fakat araç ızgara tasarımı tamamıyla yerli ve 6 adet İstanbul sembolü olan lale dizayn edilmiştir. Buradaki rakamın ise neden 6 olduğu çok sık sorulan sorular arasındadır. Bunun nedeni, 6 ortağa gönderme yapılıp yapılmadığı mı tam anlamıyla bilinmiyor.

Bütün büyük şirketler tasarım konusunda destek almaktadır.  Örnek olarak Tesla’nın Cyber Truck’ının tasarımcısı Aybars Turan isimli bir Türk’tür. Yine de komple tasarım işlemi Pininfarina’ya bırakılmayacak.

Ayrıca aracın teknoloji ile tamamıyla bütünleşmiş olması da çok dikkat çekmiştir. Günümüz teknolojisi ile donatılan bir sistem ile tasarlanmıştır. İlk olarak araçlar devamlı internete bağlı olacaktır. Aynı zamanda navigasyondan anlık şekilde trafik durumlarını görebilmek de mümkün. Otonom sürüşleri için oldukça büyük destek sağlayacaktır. Otonom sürüş sistemi trafikte hareket halinde iken sürücünün yerine karar verebilen sistem olarak ifade edilebilir.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Otomobil
Dünya da Çok Az Üretilmiş Nadir Bulunan 11 Araba

Otomobiller, dünyadaki en pahalı koleksiyon araçlarından bazılarıdır. Arabalar bir zorunluluk olsa da insanların A noktasından B noktasına seyahat etmelerine yardımcı...

Kapat