Site Rengi

Yeni Döngü

Yeryüzündeki Kültür Sanat Değerleri

Yeryüzündeki Kültür Sanat Değerleri
YENİ DÖNGÜ

Sanat denilince Paris, Paris denilince sanat anlaşılır. Dünyaca ünlü Mona Lisa tablosu Da Vinci’nin Lisa Gherardini isimli bir kadını manalı bir gülümseyişle resmettiği baş yapıtlardan biridir. Literatürler bu eserin 1503 ve 1506 yılları arasında resmedildiğini ortaya koymaktadır. Bugün Ouvre Müzesi’nde gösterilen eser hem Paris halkı tarafından hem de dünyanın çeşitli yerlerinden gelen ziyaretçileri tarafından yoğun ilgi görmektedir.

 

Da Vinci’nin bir başka önemi eseri olan Anta Marıa Delle Grazıe Manastırı günümüzde Milan’da sergilenen tablo Hristiyanlık inancının yansımalarını belirgin bir şekilde taşımaktadır. 1494 – 1498 yıllarında yapılan tabloda Hz. İsa’nın havariler resmedilmiştir. Resimdeki karakterler sanatçılar tarafından farklı görüşlere neden olduğundan ‘’ Da Vinci Şifresi ‘’isimli kitapta tabloyla ilgili açıklamalara yer verilmiştir.

Duvar süsleme sanatları arasında oldukça büyük bir üne sahi olan Sistıne Şapeli Hz. Adem’in yaratılışı Hristiyanlığın başkentlerinden biri olan Vatikan şehrinde sergilenmiş ve son Michelangelo tarafından yaklaşık dört yılda yapılmıştır.  Aynı sanatçı tarafından yapılan bir başka heykel ise İncil’de ismi geçen Davut ile ilgilidir. Daha iyi korunması için eski yeri değiştirilen eserin yerine bir silüeti korunarak sergilenmektedir.

Hristiyanlık inancının göstergelerinden olan Aziz Peter Bazikilası ise Roma’da sergilenmektedir. Heykelin konusunu ise Hz. Meryem’in bir silüeti oluşturmaktadır. Sanatçı bu eserini tek bir mermer blok üzerine oyarak işlemiş olduğu için diğer eserlerden farklı bir özelliğe de sahiptir.

Dünyaca ünlü bir başka tablo ise Guernica’dır. Bu eser ünlü ressam Picasso’nun baş yapıtlarından biri olup üç metreden uzun büyük bir kanvas üzerinde çalışılmıştır. Eser konu olarak tarihi Guercina kentinin Almanlar tarafından bombalanması işlemektedir.

İsmi ve konusuyla Beyaz Perde’ye de konu olan Çığlık tablosu ise korku duygusunun dışa yansımasını konu alır. İnsanların modern yaşamın getirilerinden korkan yanlarına dikkat çeken Edward Munch tablosunda doğa manzaralarına yer vermiş ve korku kaygısını bir insan silüeti üzerinde işlemiştir. Yapım yılları olarak 1893 ve 1910 döneminde çalışılan tablonun bundan başka üç farklı versiyonu da bulunmaktadır.  Birkaç ay bir süreyle esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolan tablo sonrasında tekrar bulunmuş ve maalesef tekrar çalınmıştır. Nihayet 2006 ‘de tekrar bulunan tablo resimseverler tarafından büyük ilgi görmektedir.

1941 yıllardan beri New York’ da sergilenen bir başka tablo ise Yıldızlı Gece ‘dir. Bu tabloda sanatçı Saint Remy köyünü tualinde canlandırmıştır.  Van Gogh eserinde akıl  rahatsızlığı olan bir hastanın penceresinden dış dünyayı sanatsal bir ifadeyle başarılı bir şekilde aktarmıştır.

 

Yüzünü gökyüzüne çevirerek evrenin baş döndürücü görüntüsünden ilham alan Botticelli tarafından yorumlanan Venüs’ün Doğuşu bir denizin üzerinden yükselen Venüs  figürü sanatseverlerin ilgisini toplayan bir başka kültür sanat ürünüdür. Venüs’ten ilham alınarak işlenen Mılo Venüsü heykel sanatının önemli örneklerindendir.

Nesrin Akay

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ