Site Rengi

Yeni Döngü

Yılanların Şahı Kabul Edilen Şahmeran Efsanesi Nedir?

Yılanların Şahı Kabul Edilen Şahmeran Efsanesi Nedir?
YENİ DÖNGÜ

İran – Pers mitolojisinde önemli bir yere sahip olan Şahmeran efsanesi, filmlere ve halk hikayelerine de konu edilmiştir.  Yılanların şahı Şahmeran, yılan ve insan karışımı bir yaratıktır. Genellikle kadın bir figür olarak betimlenen bu yaratığın yerin yedi kat altında yaşadığı düşünülmekteydi. Türkan Şoray’ın başrolünde oynadığı Şahmeran filmine de konu olan mitolojik yaratığa daha yakından bakalım. Şahmeran efsanesi nedir sorusuna kapsamlı yanıtları bu yazıda bulabilirsiniz.

Şahmeran Efsanesi Nasıl Ortaya Çıktı?

şahmeran efsanesi

Meran adındaki yılanlar, günümüzden binlerce yıl önce Tarsus bölgesinde yeraltında yaşayan bir yılanlardı. Hikayelerde tasvir edildiğine göre de bu yılanların her biri oldukça iyi huyluydu. Yılanlara öncülük eden yılanların şahı Şahmeran ise güzelliğiyle büyüleyen bir yarı insandı.

Bu inanış gerek Hitit döneminde ve Çin hikayelerinde gerekse de antik Yunan uygarlığı döneminde dile getirilen inanışların en net hikayesidir. Şahmeran, kimi tarihçiler ve halk bilimciler tarafından Medusa’nın yansıması olarak da tabir edilmektedir. İran- Pers mitolojisinde önemli bir yere sahip olan bu yaratık, Tarsus ve Mardin bölgelerinde de ünlüdür. Öyle ki Mardinli ve Tarsuslu halk zanaatkarları Şahmeran’ın resimlerini işlemeleriyle ünlüdürler. Efsanenin hangi döneme ait olduğu ve ilk olarak nerede çıktığı tam bilinmese de Şahmeran efsanesi uzun yıllardır önemini korumaktadır.

Şahmeran ve Cemşab

şahmeran efsanesi

Şahmeran efsanesi nedir sorusuna en güzel yanıt da zamanında yazılmış metinlerden elde edilen bilgilerden geliyor. Efsaneye göre Tarsus’un bir mağarasında yedi kat yer altında yaşayan Şahmeran ve yılan ordusunun karşısına bir gün genç bir çocuk çıkar. Bu çocuk Cemşab isimli fakir bir aileden gelmektedir. Mağaraya da arkadaşları ile birlikte bal çalmak için girmiştir.

Mağarada kaybolmuş olan Cemşab, Şahmeran’ın bahçesini görünce büyülenir. Üstelik karşısında güzeller güzeli bir yılan kadının olması da az daha gencin küçük dilini yutmasına neden olacaktır. Şahmeran ise Cemşab’ı çok sever ve onu bir süre bahçesinde misafir eder. Günün birinde Cemşab, ailesini özlediğini ve geri dönmek istediğini dile getirir. Bunun üzerine Şahmaran da kendisinden kimseye bahsetmemesini tembihleyerek genç adamı salar.

Cemşab ise bu sırrı ülkesinin veziri ile paylaşmak zorunda kalır. Yılanların şahının izini bulan vezir, yılanı öldürerek etini padişahın hastalığına çare olsun diye yedirmek ister. Şahmeran ise veziri yanına getiren Cemşab’a öğüt verir; “başımı padişaha içir ki iyileşsin, gövdemi vezire içir ki ölsün, sen de kuyruğumu kaynatıp iç ki Lokman Hekim ol” der. Bunun üzerine Cemşab denileni yapar ve Şahmeran’ın dediği olur. Genç adami Lokman Hekim olmakla kalmayıp padişahın yeni veziri de olur. İşte Şahmeran efsanesi de kulaktan kulağa bu şekilde anlatılır.

 

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Efe dedi ki:

    Bu efsanenin devamını biliyorum. Şahmerdan’ın yerini bulan çobandı sanırım. Çoban’a aşık olur. Bir süre tutar onu mağarasında. Ama, çocuk artık eve dönmek ister. Bir şartla bırakır. Yerini kimseye söylememesi şartıyla. Kabul eder ve çıkar. Bir süre sonra çocuğun ailesinden biri rahatsızlanır. Devacılar, tek çarenin şahmerdan’ın etinden bir lokmadır der. Çocuk, bunu duyunca yerini bildiği için onun yanına gider. Fakat,zaten onu arayanlar vardır. Yeri tespit edilince, şahmerdar ölür.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Mitoloji
Mitolojide Tufan Hikayeleri

Uyarlıkların pek çoğu kendilerine has mitolojide tufan hikayeleri örneklerine sahiptir. Tufan hikayelerinin her birinde de kurtuluşa ermeyi başaran bir kişi...

Yunan Mitolojisinde Bir Baba Oğul Kavgası: Zeus ve Kronos Savaşı

Baba ve oğulları arasındaki çekişmeler mitolojide de kendine Kronos ve Zeus savaşı olarak yer bulmuştur. Gerek mitolojide gerekse de tarihin...

Ahura Mazda Kimdir?

Pers mitolojisinde Ahura Mazda kimdir sorusu için net bir cevaba ulaşmanız mümkündür. Aslında Ahura Mazda, mitolojik bir karakter olmasının yanı sıra...

Kapat