YKS-AYT Edebiyat Taktikleri - Yeni DöngüYeni Döngü

6 Aralık 2020 - 03:28

YKS-AYT Edebiyat Taktikleri

YKS-AYT Edebiyat Taktikleri
Son Güncelleme :

01 Haziran 2020 - 22:48

37 views

“Bir öğrenci arkadaşımızın söyledikleri…”

Edebiyata Nasıl Çalışmalıyız?

 

Tüm dünyayı etkisi altına alan hâliyle ülkemizi de etkileyen yüzlerce ölüme sebep olan virüs sebebiyle evlerimizde kalmamız gerekiyor. Dışarıda yaptığımız aktiviteleri ve faaliyetleri eve sığdırmak zorundayız. Spor , iş , ders ve daha onlarca faaliyeti sanal ortamdan yani evlerimizden katılmaya bu süreci aktif bir şekilde geçirmeye çalışıyoruz. Ben bu yazıda üniversite sınavına hazırlanan arkadaşlara sesleneceğim. Eşit ağırlık ve sözel alanın AYT sınavında bel kemiği olan edebiyatı nasıl halledebiliriz , netlerimizi nasıl yukarı çekebiliriz buna değineceğim . Edebiyat hakkında bilgisi olmayan sözel veya eşit ağırlık öğrencisi YKS sınavında oldukça zorlanır. Alan Yeterlilik Sınavında sözel ve eşit ağırlık bölümlerinde 24 sorudan oluşan edebiyat sıralamanızı oldukça etkiler . AYT sınavı TYT sınavına göre genel sıralamanızı daha fazla etkilediğinden doğal olarak edebiyata da oldukça önem vermek gerekir.

 

 Ne Yapmalıyız?

Edebiyat lise yıllarında hayatımıza girer. Pek çok alt başlığı vardır. Bunlara nasıl çalışabiliriz buna değineceğiz. Oldukça uzun olan edebiyatı kısa sürede öğrenmek oldukça zordur ama işinizi kolaylaştıracak ve her konu hakkında fikir sahibi olup test çözmeye odaklanmanızı engelleyecek hiç bir sebep yok.

İlk olarak şiirin ahengini sağlayan nazım birimi , ölçü , kafiye , redif gibi konularda en basit yol yanlış yaparak öğrenmektir. Bu konuyu bol test çözerek yanlışlarının üzerinden giderek öğrenirsiniz. Sorularda verilen örnek şiirler oldukça uzun olsa da nereye bakacağınızı bilirseniz bu oldukça rahat bir şekilde halledebilirsiniz. Şiirin ahengini sağlayan öğelerin tanımlarını anlayabileceğiniz şekilde bir kenara not etmek ilk başlarda ona bakarak test soruları çözmek gerekir. Gittikçe akla yatan bu konu hakkında bol soru çözdükten sonra tanımlara gerek kalmaz çünkü görebileceğiniz çoğu örneği görüp çözmüşsünüzdür. Yanlış yapıp onun üzerine çalışma yapmak bu işin püf noktasıdır çünkü yanlış yapılan ve üzerine düşünülen soru öğrenmeyi etkili kılar.

Edebi sanatlarda aynı şekildedir. Tanımlarını bir kenara ufak not alıp bakmak yavaşça bu notları bakmayı keserek test çözmek öğrenmeyi gerçekleştirir. Örneğin telmihin sadece hatırlatma olarak bilirseniz örnek verilen şiirde Leyla veya Mecnun kelimesi gibi eskiden yaşanan önemli bir olayın hatırlatıldığını burada Telmih sanatının kullanıldığını basit bir şekilde anlarsınız. Genel kültür de burada önemli bir noktadır. Kitap okuyarak geçmişte yaşanmış önemli olaylara da hâkim olmak gerekir. Metin türlerine geçtiğimizde bunları ; anlatmaya bağlı , göstermeye bağlı , öğretici metinler olarak ayırıyoruz. Anlatmaya bağlı metinler romanlar , hikayeler , masallar gibi türleri içine alır. Bunların özelliklerini maddeleştirerek ve karşılaştırma yaparak hafızaya almak kolaydır. Göstermeye bağlı metinler denildiğinde akla ilk tiyatro gelir. Geleneksel ve Batı Edebiyatındaki tiyatronun özelliklerini kahramanlıklarını bilmek bu konuda önemlidir. Geçmiş senelerde geleneksel tiyatro içine giren orta oyunu hakkında sorular gelmişti ve gelecek senelerde de diğer türlerde gelebilme ihtimali vardır. Bunlar edebiyata çalışan ve çalışmayan öğrencileri ayırt etmek için konulan eleyici sorulardır.

Son olarak değineceğimiz  ve en önemli konu ise dönemler , dönemlerin şairleri ve eserleri. En çok soru gelen ve en eleyici sorular bu kısımdan gelmektedir. İslâmiyet Öncesi Edebiyat, İslamiyet Sonrası Edebiyat , Milli Edebiyat, Fecr-i Ati Edebiyatı , Servet-i Fünun  Edebiyatı ve  en uzun dönemi kapsayan Cumhuriyet Edebiyatı gibi kısımlara ayırıyoruz. Bu kategorileri yazarların düşünceleri , edebiyata bakış açıları gibi sebeplere dayalı yapıyoruz. Sadece Cumhuriyet Edebiyatı’nın orta düzeyde bir okuma kitabı kalınlığında olduğu düşünülünce sorumlu olduğumuz kısım oldukça fazla. Önemli yazarların mahlas (lakap) , eser ve eserlerin kahramanlarıyla içeriğini bilmek çok önemlidir. Hepsini okumaya fırsat bulmakta oldukça zor tabii ki. Bunları topluca elimize alabileceğimiz bir yayınevinin el kitabına sahip olmak avantaj sağlayacaktır. Bu konuyu halledebilmenin en önemli yolu kodlama veya hikayeleştirmedir. Ele aldığımız şairin eserlerini saçma da olsa kodlamak aklımızda kalmasını gerektiğinde hatırlamamızı sağlar. Bol test çözmekte bunları pekiştirir. Eser içeriklerini de kodlamalara dahil etmek gerekir çünkü buradan da soru sorulmaktadır. Benim hikayeleştirdiğim  “Tarancı otuz beş yaşında yazdığı Ziya’ya mektubunda düşten güzel sükûtundan bahsediyor.” cümlesinde Cahit Sıtkı Tarancı’nın tüm önemli eserleri kelimelere saklıdır. Otuz Beş Yaş , Ziya’ya Mektuplar , Ömrümde Sükût , Düşten Güzel gibi eserlerin Cahit Sıtkı’ya ait olduğunu hatırlatır. Bunun gibi örnekleri kendiniz de yapabilirsiniz.

 

 Sonuç Olarak

YKS sınavında başarılı olmak ve iyi bir bölüme yerleşmek isteyen sözel ve eşit ağırlık öğrencileri edebiyata önem vermelidir. Boş vakitlerinde kitap okuyarak şairler , kitaplar ve kitap içerikleri hakkında bilgi sahibi olunması da bu işin temelidir. Güncel müfredata bakıp ona göre çalışmakta da fayda var.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Daha fazla Eğitim
Hoşunuza Gidecek Matematik İle İlgili Kitap Önerileri

Matematiğe karşı ilginiz var ama bilginiz yoksa ve matematik ile ilgili kitap arıyorsanız bu yazı tam size göre. Okullarda öğretilen...

Kapat