Site Rengi

Yeni Döngü

Youtube Ve Netflix İnternetin Yükünü Azaltmak İçin Harekete Geçti

Youtube Ve Netflix İnternetin Yükünü Azaltmak İçin Harekete Geçti
YENİ DÖNGÜ

Avrupa ve Türkiye’de Corona Virüs salgını nedeniyle Netflix ve YouTube kullanımı çok fazla miktarda arttı. Bu durum karşısında Netflix ve YouTube danışmanlarının tavsiyesiyle görüntü kalitesi ve veri aktarım hızında sınırlandırmalar getirecek.

Corona virüs algını önlemleri çerçevesinde özellikle İtalya gibi yaşlı nüfusunun yoğun olduğu ülkelerde insanlar evlerinde karantina altında yaşamak zorunda kaldı. Bu nedenle You Tube ve Netflix gibi uygulamalarda daha çok vakit geçirilir oldu. Ancak bu durum internet veri aktarımı üzerinde aşırı bir yoğunluğa neden oldu. İşte bu yoğunluğu ve fiber üzerindeki stresi azaltmak için daha doğrusu kesintisiz veri aktarımına devam edebilmek için videoların kalitesi düşürülecek. Aynı zamanda veri aktarım hızında da sınırlandırma getirmeyi içeren tedbirlerin 30 gün boyunca sürdürülmesi kararı alındı.

YouTube videoları bu 30gün boyunca HD kalitesinde izlenemeyecek. Eski sistem olan görüntü kalitesine dönmek belki internet kotalarının dolmasını geciktirecek ama izleme zevkini kısıtlayacak. Netflix ise veri aktarım hızını dörtte bir oranında azaltarak daha yavaş bir aktarım hızına dönecek.

Artık yüksek aktarım hızı olmadığı için videolarda düşük pikselli formatta görüntü eskisi kadar net olmayacak. Ama görüntü eskisi kadar net olmasa da % 25 lik bir düşüş izleme zevkinde çok büyük bir eksiltme yapmayacaktır.

Standart Veri Hızı Ne Kadar Olacak?

Normal şartlar altında Netflix, HD kalitesinde görüntü aktarımı yapabilmek için saniyede 5 megabitlik bir veri aktarım hızına gereksinim duymaktadır. Oysa 30 gün boyunca standart internet hızı saniyede 3 megabit olacaktır.  Saniyede 25 megabitlik veri aktarım hızında ise Ultra -HD kalitesinde bir görüntü formatı elde edilir. 4 K kalitesinde görüntü aktarımını Netflix sadece özel sözleşmeler yaparak abonelerine fiyat farkıyla sunuyor.

YouTube Tüm Kullanıcılar İçin Aynı Standartları Uygulayacak

YouTube tüm kullanıcıları için veri aktarım hızını ve görüntü kalitesini düşürürken Netflix abonelik sözleşmelerine göre kısıtlama getirecek. Yani yüksek ücret ödeyen abonelerine ve diğerlerine abonelik sözleşmelerindeki kaliteyi alabilecekleri en düşük veri hızında almaları için ayarlamalar yapacak. Görüntü kalitesinin düşüklüğündeki oran bütün herkese aynı şeklide yansıtılmayacak.

Yoğun olarak kullanılan iki internet platformunun aldığı bu karar dijital dünyada memnuniyetle karşılandı. Çünkü internet üzerinde çok fazla baskı oluşmasının sistemin çökmesine neden olabileceği ve bu önlemler sayesinde çöküşün engellenebileceği üzerinde hemfikir olundu.

Evden çalışma ve eğlence amaçlı internet kullanımının artışına neden olduğundan en çok kullanılan internet platformları YouTube ve Netflix üzerine düşeni yaparak veri aktarım hızlarını düşürme ve yukarı yönde sınırlandırma kararı aldı.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Haber
Koronavirüse Karşı Bu Sıradışı Ağaç İle Bağışıklığınızı Güçlendirin

Üst solunum yollarını etkileyerek özellikle bağışıklık sistemi düşük kişilerde zatürre hastalığına sebebiyet veren hatta ölüme kadar götürebilen Koronavirüs salgınından kendimizi...

20 Mart Corona Virüsü Gelişmeleri
20 Mart Corona Virüsü Gelişmeleri

183 Farklı ülkede görülen Corona virüsü, kısa süre içerisinde yüzbinlerce kişiye ulaştı. 256 Binden fazla kişiye bulaşan virüs yüzünden milyonlarca...

Milli Eğitim Bakanı Ertelenen Yeni Sınavları Açıkladı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Koronavirüs tedbirleri kapsamında ertelenen iki sınav daha açıklandı. Milli eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıklamasına göre İlköğretim...

Kapat