Site Rengi

Yeni Döngü

Zeka Geliştiren 6 Muhteşem Zeka Oyunu

Zeka Geliştiren 6 Muhteşem Zeka Oyunu
YENİ DÖNGÜ

Zeka oyunu, gerek yetişkinler gerek ise çocuklarımız için oldukça faydalı aktivitelerin başında gelmektedir. Oyunlardan bahsetmeden önce zeka nedir sorunu iyice kavramamız gerekir. Zeka kısaca, yeni bilgileri öğrenebilme, öğrendiği bu bilgileri uygulayabilme ve farklı çözüm bulabilme yeteneklerine denir. Zeka sadece insanlarda değil, aynı zamanda birçok canlıda’ da bulunduğu yapılan bilimsel araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Zeka nedir ve kimlerde bulunur sorunu öğrendikten sonra gelin birlikte zeka geliştiren muhteşem oyunlar listemizi inceleyelim.

Her Yaşta İnsanın Oynayabileceği Muhteşem Zeka Oyunları

Zeka oyunları, birçok kişi tarafından oldukça merak edilmektedir. İnsanlar hem kendileri için, hem’ de çocukları için zeka oyunlarını araştırmaktadır. Yap-Boz, Stol, Jenga, Labirent, Sudoku ve bilmeceler listemizde yer alan oyunlardır. Listemizde yer alan bu oyunları gelin birlikte inceleyelim.

1.      Yap-Boz

Birçoğumuzun bildiği Yap-Boz oyunu, çocuklarımız için oldukça faydalı olan aktivitelerin başında gelmektedir. Çocuklarımız için yararlı olan bu oyun, onların zeka gelişimi içinde oldukça faydalıdır. Her yaşta çocuklarımızın oynayacağı Yap-Boz oyunu onların, düşünme yeteneğini ve hayal gücünü geliştirmesine olanak sağlar.

2.      Stol

Çocuklarımızın zekasını geliştirmek oynayabileceği en zevkli oyunlardan biride Stol’ dur. Oyuna başlamadan önce, kişiler bir kart seçer. Kartta bulunan rakamı, tahta üzerinde bulmaya çalışır. Unutulmaması gereken en önemli nokta, rakamların tahta üzerinde rastgele olarak yerleştirirmiş olmasıdır. Oyunun temel amacı, çocuklarımızın görsel hafızasını geliştirmektir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise parçaların yutulmaya elverişli olmasıdır. Küçük çocuklarımıza bu oyunu oynatırken mutlaka yanlarında bulunmamız son derece önemlidir.

3.      Jenga

Zeka oyunları listemizde yer alan Jenga oyunu, hem yetişklerin oynayabileceği hem’ de çocuklarımızın oynayabileceği oyunların başında gelir. Düşünce ve beceri yeteneği kazandıran bu oyun sayesinde çocuklarımızın ve yetişkinlerin dikkati’ de artacaktır.

4.      Labirent

 

Birçok kişinin oynadığı fakat pek önemsemediği Labirent oyunu çocuklarımız için oldukça faydalıdır. El becerisinin yanı sıra düşünme yeteneğini’ de arttıran bu oyun her yaşta bulunan çocuklar için uygundur.

5.      Sudoku

 

Zeka oyunları içerisinde yer alan Sudoku hem çocuklarımız hem’ de yetişkinler için oldukça faydalıdır. Birçok kişi tarafından aktif olarak oynana oyunların başında gelen Sudoku oyunu, kişilerin öğrenme yeteneğini, algılama yeteneğini geliştirirken, aynı zamanda hafızayı’ da kuvvetlendiriyor.

6.      Bilmeceler

 

 

Çocuklarımızla yapmamız gereken aktivitelerin başında bilmeceler gelir. Bilmece oyunu sayesinde çocuklar yeni kelimeler öğrenir ve hafızları ciddi anlamda gelişebilir. Birçok ailenin sıklıkla yapması gereken bu aktivite çocuklarımız için oldukça faydalıdır.

Zeka Testi Nedir? Kimlere Yapılır? Hangi Amaçla Yapılır?

Zeka testi, bir diğer adı ile IQ testi kişilerin zeka kapasitesini öğrenmek için yapılan bilimsel bir testtir. Alanında uzman hekimlerin yaptığı zeka testlerinin farklı çeşitleri’ de vardır. Yapılan bilimsel araştırmalarda normal zekaya sahip kişiler 91 ile 110 arasında bir değere sahip olması gerekir. 111 IQ puanından yüksek bir değer alan kişiler, ileri zeka seviyesinde olduğu bilinmektedir. 75 IQ puanının altında bir değer alan kişilerde zeka geriliği mevcuttur. Zeka testi yaptırmanın herhangi bir yaşı yoktur. İsteyen herkes zeka testi yaptırabilmektedir.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Oyun
En Büyük Haritalı Oyunlar

Oyunların yapılması adına geniş alanların olması gerekir. Bu alanlar içerisinde çeşitli görevleri gerçekleştirerek oyunun konusu işlenir. Pek çok oyunun haritası...

Bulut Tabanlı Oyun Sistemi GeForce Now İncelemesi

Teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte bulut tabanlı oyun sistemleri yaygınlaşmaya başladı. İlk olarak Google platformu kendi bulut tabanlı oyun platformunu duyurdu....

Steam Store Platformunda Ücretsiz Olan En İyi 10 Oyun

Steam, içerisinde ücretli ve ücretsiz olmak üzere içerisinde binlerce oyun bulunduran bir oyun platformudur. Steam oyun platformundan oyunları satın almak...

Kapat