Site Rengi

Yeni Döngü

Zeus’a Kafa Tutan Titan Prometheus Efsanesi

Zeus’a Kafa Tutan Titan Prometheus Efsanesi
YENİ DÖNGÜ

Yunan mitolojisinin önemli olaylarından biri olan Prometheus efsanesi, filmlere ve hatta kitaplara da konu edilmiştir. Titanların soyundan gelen Prometheus, Olimpos tanrıları ile baş etmek adına pek çok eylemde bulunmuştur. Prometheus kimdir sorusuna tüm insanlığın yaratıcısıdır demek de doğru olacaktır. Zira mitolojideki yaygın inanca göre insanlar bu güçlü Titan tarafından kilden yaratılmıştır. Mitolojinin pek çok noktasında Zeus ve Prometheus hakkında da ortaya atılan pek çok iddia bulunuyor. Bu iddiaların bir kısmı da Antik Yunan döneminden kalan yazılı kaynaklar sayesinde netlik kazanıyor. İşte, en güçlü Titan Prometheus’un asırlardır dile getirilen efsanesi.

Prometheus Efsanesi Nedir?

Prometheus efsanesi

 

Yunan mitolojisinin önemli karakterlerinden biri olan Prometheus, bazı inanışlara göre Gaia’nın oğlu Atlas’ın da kardeşi kabul ediliyor. Prometheus’un diğer kardeşleri ise Menoitos ve Epimetheus’tur. Her bir kardeşin akıl gücü oldukça gelişmiştir. Hatta bazı inanışlara göre Prohemtheus’un geleceği gördüğü de düşünülmektedir. Üstelik Prometheus adı da “önceden gören kişi” anlamını taşımaktadır.

Prometheus kimdir sorusuna yeniden gelirsek, Titanların en güçlü isimlerinden olan bu karakterin tanrıların kralı Zeus’a kafa tutan biri olduğunu söyleyebiliriz. İşte, Titanların en güçlü isminin efsanesi de bu noktada başlamaktadır.

Zeus ve Prometheus’un Çekişmeleri

Prometheus efsanesi, akıl gücünün paylaşımı ile ortaya çıkmıştır. Tanrıların kralı olan Zeus, akıl gücünü elinde barındıran ve dağıtan tek tanrıdır. Fakat Prımetheus ve kardeşlerinde de Zeus’a eşdeğer akıl gücü bulunmaktadır. Üstelik bunun yanında Prometheus, Zeus’un geleceğine de hakimdir. Günün birinde Zeus’un tahttan düşeceğini ve gücünü tamamen kaybedeceğini bilmektedir.

Bu yüzden Prometheus ve kardeşleri Zeus ile akıl oyunları oynamaya başlarlar. Fakat Zeus, kendisine yapılanları unutmaz ve Atlas’ın omuzlarına dünyayı yükleyerek cezalandırır. Menoitos da yeraltı zindanlarına kapatılır ve geri kalan ömrünü burada geçirir. Zeus, diğer kardeş Epimetheus için de ilk kadın olarak kabul edilen Pandora’yı eş ilan eder. Tanrıların kralı Prometheus için daha acımasızdır ve onun karaciğerini kartal sürüsüne yedirerek intikam alır. Zeus ve Prometheus çekişmesi de acı bir şekilde son bulur.

İnsanın Kilden Yaratılış Hikayesi

Prometheus efsanesi, insanın kilden yaratılış efsanesini de içine almaktadır. İnanışa göre Pormetheus, gözyaşlarını biriktirerek kile bırakır ve kili şekillendirerek ilk insanı yaratmış olur. İlk önce insana şeklini veren Prometheus, daha sonra ona hayat üfler. Böylece Yunan mitolojisinde ilk ölümlü varlığın yaratılışı gerçekleştirilmiş olur.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Mitoloji
Sfenks hikayesi
Mısır Mitolojisi ve Sfenks Hikayesi

Tarihten günümüze kalan en güzel izlerden biri olan Sfenks hikayesi, Mısır kültürünü anlamamıza yardımcı oluyor. Antik Mısır döneminin en önemli...

Lilith efsanesi
Feminizmin İlk Kökleri: Lilith Efsanesi

Pek çok kişinin bilmediği bir hikaye olan Lilith efsanesi, tarihin ilk feminist ayaklanması olabilir mi? Kendisi de diğer yaratılan insan...

İnsanlara Büyü Öğreten Melekler: Harut ve Marut Hikayesi

İslam mitolojisinin önemli karakterleri olan Harut ve Marut hikayesi, Pers mitolojisinde de kendine yer buluyor. Harut ve Marut Kuran içerisinde...

Kapat