Site Rengi

Yeni Döngü

Zoom Uygulaması Nedir?

Zoom Uygulaması Nedir?
YENİ DÖNGÜ

Zoom uygulaması, Corona virüs Türkiye’ye geldikten sonra gündeme gelen, uzaktan eğitim ve evden çalışma durumlarında kullanılan bir uygulamadır. Özellikle büyük küçük herkesin evde kaldığı bu dönemde zoom oldukça popüler bir uygulama oldu.

 

Zoom uygulaması online ve çoklu görüşmeler yapılabilen bir uygulamadır. Uygulama aslında 2015 yılından beri kullanılmakta. Şirket, Eric Yuan tarafından yaklaşık 9 sene önce kuruldu. Şirketin kendisi 2019 yılında halka tanıtıldı ve o andan itibaren piyasa değeri 16 milyon dolara yükseldi ve bu meblağ gün geçtikçe artmakta. Özellikle Corona virüs salgınından sonra uygulamanın kullanım alanı genişledi ve daha çok tanınmaya başladı.

Zoom Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Zoom bu kadar popüler olmaya başlayınca, çoğu kişi zoom uygulaması nasıl kullanılır diye sormaya başladı. Zoom kullanımı oldukça kolay bir uygulamadır. Uygulamayı kullanmak için sırasıyla şu işlemleri yapmanız gerekmektedir.

 1. Öncelikle sitenin kendi ana sayfasını açın (zoom.us).
 2. Açılan sayfadan Sign Up Free seçeneğini tıklayın.
 3. Açılan ekrana mail adresinizi yazın.
 4. Mail adresinize doğrulama maili gelecek, mailinizi açın ve hesabınızı doğrulayın.
 5. Download & run zoom seçeneğini tıklayın.

Bu sıralamayı takip ederek bilgisayarınıza zoom uygulamasını rahatlıkla kurabilirsiniz.

Zoom Online Ders Nasıl Yapılır?

Zoom uygulamasının bu kadar popüler olmasının ardında elbette ülkemizin apar topar online eğitime geçmiş olması yatıyor. Zoom online ders yapmak için;

 1. Sayfayı açın
 2. Yeni dersi başlatmak için “new meeting” yazan yere tıklayın
 3. Start Meeting ikonuna tuşlayarak derse başlayın
 4. Start meeting işleminden sonra karşınıza vir sayfa gelecek sol üst tarafta bulunan end (bitti) ikonuna tıklayın.
 5. Bitti ikonuna tıkladıktan sonra karşınıza çıkacak olan Meeting İD yazan yerdeki kodu öğrencileriniz ile paylaşabilirsiniz.

Öğrencilerin Zoom Online derslere katılması için de aşağıda ki sıra izlenmelidir:

 1. Sayfayı açın
 2. Öğretmeninizin verdiği ID numarasını girerek Joing Meeting ikonuna tıklayın

Bu adımlardan sonra derse giriş yapmış bulunmaktasınız. ID numarası ile giriş yapanların ayrıca bir kayıt açmasına gerek yoktur. Zoom ekran paylaşma özelliğini kullanmak içinse; açılan sayfada screen ikonunu tıklayarak paylaşma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Ders esnasında öğrencilerin konsantrasyonunun bozulmaması açısından, öğrenci mikrofonları kapalı olmalıdır. Ders bitiminde öğretmen eğer isterse soru sormak amaçlı mikrofonları açtırabilir.

Zoom 40 dakika ücretsiz görüşme hakkı vermektedir ve 100 kullanıcı aynı anda bağlanabilir. 40 dakikanın sonunda hala devam etmeniz gerekiyor ise yine New Meeting ikonunu kullanarak devam edebilirsiniz.

 

 

Zoom Ücretli mi?

Korona virüs günlerinde kullanıcı sayısını bir hayli arttırarak kazancını sağlayan zoom, adı duyulunca akıllara zoom ücreti ne kadar sorusunu getirdi.  Zoom 40 dakikaya kadar ücretsiz olan bir uygulama ve ücretsiz versiyonu 100 kişinin aynı anda görüşme yapmasına izin veriyor. Sayı ve dakika arttıkça ücretlendirme yapılıyor. Eğer ücretli versiyonunu kullanmak isterseniz, ücretlendirmeleri kendi sitesinden sağlıklı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Eğitim, Haber, Nasıl Yapılır, Teknoloji
30 Mart Corona Virüsü Gelişmeleri
30 Mart Corona Virüsü Gelişmeleri

Aralık ayı içerisinde hayvan pazarında ortaya çıkan ve insandan insana yayılan Corona virüsü, çok kısa bir süre içerisinde 203 farklı...

İnternette Ücretsiz Ulaşabileceğiniz Sanal Müzeler

Evinizde vakit geçirirken de bazı sanal müzeler size kapılarını açıyor. Dünyanın ve ülkemizin en popüler müzeleri, online platformları üzerinden size...

PlayStation 5 Çok Hızlı Geliyor

Çok yakın zamanda çıkacak olan PlayStation 5 oyun konsolu için teknik özelliklerde gün yüzüne çıkmaya başladı. Yaklaşık 1 saatlik duyuru...

Kapat